top of page

NORWEGIA ZACHODNIA
W KRAINIE FIORDÓW

Zatrać się w surowej i monumentalnej scenerii królestwa trolli.

Przejazd najsłynniejszymi i najbardziej spektakularnymi drogami Norwegii. 

W programie m.in.:

Norweskie Stelvio - Droga Trolli, Dalsnibba, Fiord Geirangen, Atlantic Ocean Road

Dystans: 1370 km

Przewyższenia: 20900 m

Średnio dziennie: 105 km

Średnio dziennie: 1600 m

15 dni / 14 nocy
13 dni / 12 nocy

Samolot

07 - 21.07.2024
09 - 21.07.2024

Domki, pensjonaty i apartamenty

Norwegia Zachodnia na styku styku okręgów Møre og Romsdal i Vestland to kraina niczym wyjęta z bajki. Krajobrazy, które ukształtowała tutaj potęga natury są absolutnie wyjątkowe i niemożliwe do pomylenia z jakimkolwiek innym regionem. .
 

Przygoda
 

Pionowe ściany potężnych gór wyrastających prosto z oceanu, rozległe i wcinające się w głąb lądu malownicze fiordy, dzikie przestrzenie, wodospady, rwące potoki i wszechobecna zieleń. W całym tym niesamowitym anturażu jest ukryte coś specjalnie dla nas- kolarzy. Ciągnące się przez wiele kilometrów fantastycznie poprowadzone drogi, wiodące to przepięknymi dolinami, to oszałamiającym wybrzeżem, to w innych miejscach wijące się do góry podjazdami, których nie powstydziłyby się Alpy czy Pireneje.

To właśnie tu znajduje się bodaj najsłynniejszy podjazd Norwegii- Droga Trolli, zwane norweskim Stelvio. Nieopodal trafimy na Dalsnibbę- dwudziestokilometrowy podjazd z poziomu morza na szczyt góry (1455 m npm), z której rozciąga się spektakularny widok na jeden z najbardziej znanych na świecie fiordów- Geirangen. Rownież w niedalekim sąsiedztwie znajdziemy jedną z najbardziej fotogenicznych dróg świata- Atlantic Ocean Road. 

Nasza lipcowa wyprawa to kolejny po Lofotach, które co roku są naszym wyjazdowym hitem, kierunek norweski obejmujący 13 kolarskich dni! Cała przygoda w krainie Trolli rozpocznie się w znanym m.in. ze skoków narciarskich Trondheim, z którego poruszając się na południowy zachód dojedziemy dzień po dniu aż do Bergen- drugiego największego miasta Norwegii zwanego bramą do fiordów.

Najlepsza formą kolarskiego zwiedzania Norwegii jest przemieszczanie się z miejsca na miejsce i tak też zaplanowaliśmy ten wyjazd. Ze względu na topografię regionu fiordów, ilość dróg w obrębie danego miasta jest zwykle niewielka, stąd wyjazd stacjonarny w takim miejscu nie ma większego sensu. Nasza propozycja to starannie przygotowana trasa, która poprowadzi Was przez najpiękniejsze i najlepsze widokowo zakątki zachodniej Norwegii. Cała jazda oczywiście "na lekko"- nasz samochód przewiezie nasze bagaże między wszystkimi noclegami, zatem na rowerze pozostanie nam czysta jazda i rozkoszowanie się widokami. W kilku miejscowościach zatrzymamy się na dłużej (2-3 noclegi), a Wy będziecie mieć wybór- dokładniejsza kolarska eksploracja okolicznych tras lub dzień odpoczynku od kręcenia.​

Gwarantujemy, że wyjazd do Norwegii będzie przygodą, którą zapamiętacie na długie lata!

Hotel i wyżywienie

Zakwaterowani będziemy w domkach, pensjonatach, hostelach i apartamentach, co jest typową formą noclegu w Norwegii. Wszystkie noclegi (poza jednym- Leirvik) zarezerwowaliśmy dla Was ze śniadaniami, oprócz tego większość obiektów posiada zaplecze kuchenne dostępne dla gości, więc samodzielnie przygotowanie wieczornych posiłków nie będzie stanowić problemu.

Nasz bus zabierze z Polski Wasze rowery, główny bagaż i kilka dni przed startem imprezy pojedzie na prom do Szwecji, skąd uda się dalej aż do Trondheim. Analogicznie sytuacja wyglądać będzie w drodze powrotnej z Bergen. Podobnie jak w przypadku Lofotów, przekazanie sprzętu możliwe będzie w trzech miastach: Krakowie, Warszawie lub Łodzi i Gdańsku.

Uwaga! Wyjazd oferujemy w dwóch wersjach długości- możliwe są dwa punktu przylotu na start: Trondheim 7 lipca (np bezpośredni lot Norwegianem z Krakowa) lub Molde 9 lipca (lot przesiadkowy na jedmnym bilecie, również Norwegianem). Uczestnicy dolatujący do Molde dołączają do grupy jadącej już wcześniej z Trondheim.

Wsparcie na trasie
 

Podczas jazdy będziesz cieszyć się pełnym wsparciem ze strony naszego profesjonalnego zespołu. 

Piloci MJPro Tour to doświadczeni kolarze, których łączy pasja do jazdy na rowerze. Pomożemy zapewnić grupie bezpieczeństwo, czerpanie z radości z jazdy oraz niezapomniane wspomnienia . Cały czas w telefonicznej dyspozycji grupy jest bus, który w razie potrzeby może zabrać grupę bądź uczestnika do bazy, co zapewnia dodatkowy spokój i komfort.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymają dostęp do plików tras, dzięki czemu każdy będzie mógł jeździć w grupie bądź we własnym tempie.

Norwegia-3

Ocena: 10/10

"Podobała mi się luźna i miła atmosfera, spontaniczność, elastyczne plany i robienie tego na co grupa ma ochotę, wspólne wieczory w salonie, trasy rowerowe, możliwość poznania innych pasjonatów kolarstwa

Uczestnik, Kwiecień 2024

Program

Ty możesz skupić się na jeździe - my zadbamy o całą resztę.

Jeździmy w duchu social-ride, no drop (czekamy na szczytach).
Staramy dopasowywać kolejność i same trasy w miarę możliwości do panującej pogody oraz formy uczestników.
Poszczególne trasy i ich kolejność mogą być modyfikowane pod indywidualne preferencje. 

W razie chęci/potrzeby rekomendujemy Rest Day, oferujemy także trasy recovery ride w większości miejsc.

Dzień 1 - Przylor do Trondheim i runda rozgrzewkowa (30km, 500m)

Przylot do Trondheim. Po południu krótka runda rozgrzewkowa.

Highlights: 
Trondheim, Nidarosdomen, skocznia Granasen
 

Dzień 2 - Morze Norweskie, morze norweskiej zieleni (130km, 950 m)

Pierwszy etap przejazdowy. Opuszczamy Trondheim i kierujac się na południe oddalamy się od Morza Norweskiego. Jednak już po kilkunastu kilometrach zatopimy się w inne morze- norweskiej zieleni, która będzie nas wiodła na południowy zachód przez kolejne 100 km, raz po raz wznosząc się i opadając, po drodze mijając niewielkie jeziora. To idealne preludium to tego, co czeka nas w kolejnych dniach.

Highlight dnia: Trondheimsfjorden, Dolina rzeki Surna, 

 

Dzień 3 - Wybrzeże Kvernesfjorden (130km, 1700m)

Dzień zaczniemy od niewielkiego podjazdu na Utsikten (3 km, 6%), z którego zjedziemy znów do morza i po 40 km pagórkowatej jazdy dotrzemy na pierwszą na wyjeździe przeprawę promową. Statek odpływa co pół godziny, więc bez obaw, na któryś kurs na pewno zdążymy. Kolejne kilometry pokonamy skacząc z wysepki na wysepkę, z półwyspu na półwysep. Ciężko będzie się połapać, w którym momencie jesteśmy jeszcze na stałym lądzie, a w którym na wyspie, tak poprzecinany zatokami i cieśninami jest to obszar. Trzymając się wybrzeża Kvernesfjorden po pagórkowatej trasie dojedziemy aż do Molde, gdzie spędzimy najbliższe trzy noce. Tu dołaczą do nas osoby wybierające krótszy wariant wyjazdu, startujący z Molde. 

Highlight dnia: Wyspa Bergsoya, Kvernesfjorden

 

Dzień 4 - kolarski symbol Norwegii - Droga Trolli (170km, 2874km), dla chętnych REST DAY

Dziś czas na jeden z kolarskich symboli Norwegii i jedną z najbardziej znanych atrakcji tego kraju w ogóle. Słynna Droga Trolli, nazywana norweskim Stelvio, to trasa, która pojawia się w każdym kolarskim przewodniku i prawdopodobnie jest na liście życzeń każdego kolarza. Dzisiejszy dzień zaczniemy od przepłynięcia promem na drugą stronę potężnego fiordu Romsdal, aby rozpocząć pętle w porcie w Vestnes. Jadąc cały czas przy brzegu morza po 40 km dotrzemy do tunelu, po przejechaniu którego zaczniemy piąć się coraz wyżej niesamowitą doliną u-kształtną, której niemal pionowe ściany z każdym kilometrem będą zacieśniać się coraz bardziej, aby w końcu zamknąć się dosłownie przed naszymi oczami. Od tego momentu trzeba będzie pokonać 11 stromych serpentyn wiodących na sam szczyt- w sumie czeka nas 9,5 km podjeżdżania ze średnim nachyleniem ok 7%.
Po osiągnięciu szczytu, nacieszeniu się niesamowitym widokiem i zrobieniu kilkudziesięciu zdjęć ruszamy dalej w dół, do morza, na południowy zachód i objeżdżamy od południa masyw Berdalsnibby, trzymając się brzegu Storfjorden. Przed nami jeszcze dwa podjazdy: Stavsengfjellet (3 km, 4%) i Vaksvisfjellet (4 jkm, 6%) i w łatwy powró† do promu. 


Highlight dnia: Trollstigen, Storfjorden
 

Dzień 5 - Spektakularna Atlantic Ocean Road (155km, 1350m), dla chętnych REST DAY

Po słynnej drodze Trolli czas na kolejny z drogowych symboli tej części Norwegii. Dzisiejszy etap jest cały pagórkowaty, długi, ale o wiele łatwiejszy od tego z trollami. Z Molde ruszamy na północ, aby po ok 50 km dojechać do jednej z najbardziej fotogenicznych dróg świata- Atlantic Ocean Road. To fantastycznie wytyczona droga, która łączy kilkanaście maleńkich wysepek systemem mostów i grobli, której najbardziej znanym fragmentem jest wygięty w bok most Storseisundbrua. To absolutny, norweski “must have”. 
Trasa ma kilka wersji długośc, które pokrywają się ze sobąi, najkrótsza wersja z “zaliczeniem” AOR to ok 110 km.. 

Highlight dnia: Atlantic Ocean Road

 

Dzień 6 - Słynny fiord Geiranger (90km, 1800m)

Trzeci etap przejazdowy, który ponownie rozpoczniemy rejsem przez fiord. Start podobnie jak w przypadku trasy na Drogę Trolli z portu w Vestnes. Trasa bezpośrednia do kolejnego noclegu w połowie prowadzi śladem, którym wracaliśmy z Trollstigen, ale w drugą stronę. Mamy zatem po drodze dwa ok 4 km podjazdy ze średnim nachyleniem pomiędzy 5 a 6%. Jest możliwość nadłożenia ok 20 km i objechania półwyspu alternatywną, zachodnia drogą. Po ok 60 km dojeżdżamy do promu, którym przedostajemy się na druga stornę fiordu, aby stamdąd, jadąc wysoko położoną drogą nr Fv60 dojeżdżamy do maleńkiego Hellesylt, położonego nad samym brzegiem słynnego fiordu Geiranger. Tu spędzimy najbliższe dwie noce.

Higlight dnia: Geirangerfjord
 

Dzień 7 - REST DAY, dla chętnych - Druga najwyższa droga asfaltowa Norwegii- Dalsnibba (45km, 1520m)

Dzień stacjonarny. Dla tych co chcą odsapnąć- dzień wolny, spacery po szlakach górskich, odpoczynek nad fiordem. Dla pragnących większych wrażeń proponujemy rejs statkiem wzdłuż Geirangenfjord do miejscowości Geirangen i zabranie ze sobą rowerów. Bilet na prom kosztuje ok 140 zł w jedną stronę. Z pokładu i powierzchni wody zobaczymy najpiękniejszy i najsłynniejszy norweski fiord. Po dopłynięciu do Geirangen wsiadamy na rowery i atakujemy drugą najwyższą drogę asfaltową Norwegii- Dalsnibbę. To 21 km podjazdu, ze średnim nachyleniem ok 7% i 35 serpentyn. Na samym szczycie osiągamy wysokość 1476 m npm z widokiem niemal pionowo w dół do Geirangenfjord. Spektakularność tego miejsca jest nie do opisania. Z Dalsnibby wracamy tą samą drogą ponownie na prom do Hellesylt. Jeśli starczy czasu proponujemy na koniec niewieli podjazd w samym Geirangen- kilkanaście ciasnych seprentyn wychodzących niemal pionowo do góry z małej wioski.

Highlight dnia: Dalsnibba, Geirangen

 

Dzień 8 - Nad jeziorem  Hornindal (95km, 1278m)

Czwarty etap przejazdowy zaczniemy podjazdem z Hellesylt (11 km, 3,7%). Po przejechaniu przełęczy i kilku km zjazdu dojedziemy do długiego i pięknego jeziora Hornindal, wzdłuż którego pojedziemy niemal po płaskim przez kolejne 30 km. Po dojechaniu do końca zbiornika istnieje możliwość skrócenia trasy i dojechania prosto na kolejny nocleg. Pełna wersja trasy skręca zaraz za jeziorem ponownie w góry, na dwa podjazdy: Stigedalen (ok 5 km, 6%) i przepiękna, dzika, częściowo szutrowa droga na granicę regionów Vestland i More og Romsdal.

Highlight dnia: Jezioro Hornindal
 

Dzień 9 - Norwegia jak z pocztówek (125km, 1500m)

Piąty etap przejazdowy.  Na sam początek wąski, górski tunel, z którego zjeżdżamy w dół na przeprawę promową. Po krótkim rejsie czeka nas ok 40 km płaskiej i lekko pagórkowatej drogi wzdłuż kolejnego malowniczego fiordu i potężnych ścian okalających go gór. Norwegia jak z pocztówek! Środkowa część trasy wiedzie nieco do góry w rejon kilkunastu niewielkich jezior, położonych ok 150 m npm. Nieskazitelna górska natura, pachnące lasy, połyskująca w słońcu tafla krystalicznie czystej wody- będzie na co popatrzeć. Pod koniec czeka nas jeden większy podjazd starą drogą na Trollrittet (5,4 km, 5,8%), a po nim bliźniaczy zjazd i płaski dojazd do Forde, w którym spędzimy kolejne trzy noce. 

Highlight dnia: Nordfjord, Ålfotbrenn
 

Dzień 10 - REST DAY, dla chętnych - Objazd półwyspu (115km, 2200m)

Etap stacjonarny.  Objazd zachodniego półwyspu Vestland. Cały dzień wzdłuż brzegu fiordów. Kilka średniej wielkości podjazdów: Langelandsvatnet (6,3 km, 4,8%), Nordheia (10 km, 4%). 

Highlight dnia: Dalsfjorden, Sunnfjord
 

Dzień 11 - W interior (95km, 1100m)

Etap stacjonarny. Tego (lub wcześniejszego) dnia mamy dla Was dwie propozycje: runda ok 95 km na wschód od Forde i szosowa penetracja pięknych dróg interioru regionu Sunnfjord. To niezbyt wymagająca trasa z 1100 m przewyższenia i jednym większym podjazdem na Rorvikfjellet (4,5 km, 8,3%). POzostała część to malownicze pagórki wijące się wzdłuż serii niewielkich jeziorek wciśniętych pomiędzy strome ściany gór. 

Druga propozycja to odłożenie rowerów na ten dzień (lub krótsza runda o poranku) i wyjście pieszym szlakiem na szczyt Hafstadfiellet (706 m npm). To góra znajdująca się bezpośrednio nad Forde, oferująca panoramę 360 stopni z widokiem na okoliczne szczyty, fiordy i lodowce. Szlak na górę ma ok 5 km dlugości i nie jest trudny technicznie. 

Highlights dnia: Wodospad Huldefossen, Hafstadfiellet, droga Fv613

 

Dzień 12 - Malowniczą drogą pomiędzy wysokimi ścianami górskimi (95km, 1480m)

Szósty etap przejazdowy. Z Forde wyruszymy na południe podjazdem Langelandsvatnet, który znamy już z poprzednich dni, więc będzie okazja na poprawienie PRki na Stravie ;) Po dojechaniu do Sande czeka nas kilkanaście kilometrów jazdy malowniczą drogą pomiędzy wysokimi ścianami górskimi, po których odbijemy w prawo na praktycznie nieuczęszczaną górską drogę do wioski Guddal, wijącą się i pnącą do góry przez 13 km, ze średnim nachyleniem 3% (początek stromszy- ok 8%, później wypłaszczenia). Po długim zjeździe z Guddal, czeka nas jeszcze podzielony na dwie ok 3 kilometrowe części podjazd na Fuglevatnet, a po nim zjazd i płaski dojazd do Leirvik, gdzie spędzimy jedną noc.

Highlights dnia: Guddal, Havlandsdalsvatnet

Dzień 13 - Najdłuższy fiord Norwegii (135km, 2050m)

Siódmy i zarazem ostatni etap przejazdowy. Dzisiejsza trasa wiedzie w zasadzie cały czas na południe. Zaczniemy kolejną (którą to już na tym wyjeździe? ;) ) przeprawą promową, przez Sognefjorden- najdłuższy fiord Norwegii i drugi najdłuższy fiord na świecie, po której interwałową trasą udamy się na kolejny prom na 62 km. Dzisiejszy dzień to eksploracja poszarpanego, nieregularnego, norweskiego wybrzeża, od fiordu do fiordu, od wysepki do półwyspu i odwrotnie. Na całej trasie ciężko wyszczególnić większe podjazdy- wszystkie oscylują w granicach 1,5 - 2 km długości, a w ciągu całego dnia nie uświadczymy ani chwili płaskiego. Będziemy skakać góra- dół przez cały czas. Trasę zakończymy w drugim największym mieście Norwegii- Bergen, w którym w 2017 roku odbyły się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym.

Highlights dnia: Sognefjorden, Fensfjorden

 

Dzień 14 - Trasa Mistrzostw Świata  (95km, 1300m)

Na koniec wyjazdu zabierzemy Was w okolice Bergen, na trasę, którą w 2017 roku jechali kolarze w trakcie mistrzostw świata. Nasza propozycja do stosunkowo łatwa runda, ale jeśli będzie taka potrzeba to można ją zarówno skrócić jak i wydłużyć. Przejedziemy przez słynne norweskie mosty, łączące Bergen z zewnętrznymi wyspami Store Sotra i Litlesotra. Cała okolica stanowi wspaniały przykład wybrzeża szkierowego. Po powrocie do Bergen zaliczymy jeszcze Salmon HIll, wzgórze, które stanowiło istotny element ścigania w trakcie MŚ w Kolarstwie (nasz ostatni nocleg znajduje się na szczycie tego podjazdu). Po powrocie z trasy proponujemy piesze lub rowerowe zwiedzanie zabytkowego centrum Bergen.

Highlights dnia: Store Sotra, Salmon Hill, Bergen

Dzień 15 - Powrót

Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Zarezerwuj swoje miejsce i jedź z nami

Radość z odkrywania i jazdy najpiękniejszymi trasami, w gronie pasjonatów kolarstwa.

Terminy:

7.07 - 21.07.2024 (start w Trondheim)
9.07 - 21.07.2024 (start w Molde)

Cena:

7200 zł (wariant krótszy, start w Molde)

7800 zł (wariant dłuższy, start w Trondheim)
 

Cena Last Minute:

6200 zł (wariant krótszy, start w Molde)

6800 zł (wariant dłuższy, start w Trondheim)

Cena zawiera:
 

 • Zakwaterowanie w domkach, hostelach, pensjonatach 

 • Śniadania (1 nocleg bez, jeden z dodatkową kolacją w cenie)

 • Transport rowerów i bagaży na trasie Polska- Norwegia-Polska (odbiory: Kraków, Warszawa, Gdańsk)

 • Transfery lotniskowe

 • Przewóz bagażu samochodem na odcinkach przejazdowych

 • Opiekę przewodników-pilotów

 • Zaplanowane trasy na każdy dzień (pliki gpx, opis)

 • Ubezpieczenie KL, NNW, OC

 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 • Uśmiechnij się, nasz pilot będzie robić zdjęcia!

 • Niezapomniane przeżycia dzielone z pasjonatami kolarstwa

Na czym będziesz jeździć?


W cenie zawarty jest transfer Twojego roweru.

Czy ten wyjazd jest dla mnie?
 

Nasza kategoria wyjazdu: pagórkowaty. Przeznaczony dla osób, które czerpią radość z nieco bardziej wymagających tras.

Na uczestników czekają dłuższe, często kultowe i piękne widokowo podjazdy (tempo podjazdu indywidualne, grupa czeka na szczycie) oraz kręte zjazdy. Trasy zaplanowane na każdy dzień wymagją obycia z codzienną jazdą.

Możliwość indywidualnego “rest day” w dowolnych dniach. Zazwyczaj możliwość modyfikacji trasy - wydłużenia/skrócenia wedle preferencji uczestnika


Rekomendowane loty:

Norwegian, Kraków-Trondheim 07.07.2024 - 21.07.2024
Norwegian, Kraków-Molde 09.07.2024 - 21.07.2024

bottom of page