top of page

GROSSGLOCKNER
HOCHALPENSTRASSE

Zmierz się z legendarną trasą
pod najwyższym szczytem Austrii

Trzy dni alpejskiej przygody na pograniczu Tyrolu, Kraju Salzburskiego i wschodniej Bawarii

W programie m.in.:

Grossglocknerstrasse, Edelweisspitze, Rossfeld Panoramastrasse

Dystans: 375 km

Przewyższenia: 6800 m

3 dni / 4 noce

Bus

Średnio dziennie: 125 km

Średnio dziennie: 2267 m

14 - 18.08.2024

Pensjonat

Grossglockner to najwyższy szczyt Austrii, potężna góra piętrząca się aż do 3798 m npm. Niemal bezpośrednio pod nią poprowadzona jest fantastyczna, owiana sławą, otwarta w 1935 roku droga Hochalpenstrasse, która co roku przyciąga na swoje zakręty całe rzesze miłośników pięknych szos.
 

Przygoda
 

Szukasz szybkiego wypadu w Alpy na długi weekend? Oto nasza propozycja!

Trzy dni jazdy  po najsłynniejszych szosach Austrii i Niemiec, trzy dni przygody, ekscytacji widokami i satysfakcji ze zdobywania najpiękniejszych szos Karyntii,. Kraju Salzburskeigo i wschodniej Bawarii.

Kolekcjonowanie najwyższych szos kontynentu, kraju czy regionu to świetna zabawa. Grossglockner Hochalpenstrasse z pewnością jest nazwą, która nie jest Wam obca jeśli myślicie o alpejskich podbojach. To najwyższa przejezdna, asfaltowa przełęcz Austrii, dochodząca az do 2504 m npm, a razem z jej dwiema odnogami: Edelweisspitze (2571 m npn) i Kaiser Franz Josef Hohe (2369 m npm) stanowi cel wielu kolarzy z całej Europy i świata. 

Umiejscowiona na pograniczu Karyntii i Kraju Salzburskiego przełęcz uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Alpach. Bliskość i monumentalizm okolicznych trzytysięczników powala, a samo zdobywanie przełęczy i jej odnóg to przeżycie, które pamięta się przez długie lata.  

Grossglockner to jednak nie jedyna wspaniała droga, na którą zabierzemy Was w trakcie tego krótkiego, ale jakże intensywnego wypadu. Jedną z wielkich, drogowych atrakcji sąsiedniej Bawarii jest bajkowa, malownicza droga Rossfeld Panoramastrasse- droga wybudowana wyłącznie z celach widokowych, poprowadzona dosłownie po górskiej granicy Austrii i Niemiec, w bliskim sąsiedztwie pięknego Salzburga. Z ciekawostek: droga ta była bohaterką jednego z odcinków programu Roberta Makłowicza. Będąc w okolicy nie sposób przegapić okazji do przejechania tej pięknej pętli szosówką.

Nieopodal, na granicy Karyntii znajduje się jedna z największych atrakcji naturalnych Austrii- wodospad Krimml. To najwyższy wodospad Europy i jeden z najwyższych na świecie, jego wysokość do ponad 380 m! Zobaczenie na żywo tego niesamowitego dzieła natury to nie lada gratka. My oczywiście Was tam zabierzemy.

Naszą bazą będzie Bruck an der Großglocknerstraße, niewielka, urokliwa austriacka miejscowość położona u stóp podjazdu na słynną przełęcz i kilka kilometrów od słynnego kurortu narciarskiego Zell am See. To doskonała baza wypadowa na najlepsze okoliczne trasy.​

Hotel i wyżywienie

Zakwaterowanie zorganizowaliśmy w pensjonacie Haus Maria, w pokojach dwuosobowych i dużym, pięcioosobowym apartamencie z dwoma sypialniami. Obiekt prowadzony jest przez polskich właścicieli i nastawiony jest na przyjmowanie kolarzy. W ramach noclegu oferowane są śniadania w formie bufetu. Istnieje możliwość rozszerzenia pakietu żywieniowego o obiadokolację, w cenie 15 euro za osobę za noc. 

W obiekcie znajduje się także sauna, która dostępna będzie bezpłatnie dla naszej grupy- to idealna forma relaksu po całodniowych zmaganiach na alpejskich trasach.

Wyjazd organizujemy z transportem uczestników wraz z rowerami z Polski. Wyjazd główny odbywa się z Krakowa w godzinach porannych, istnieje możliwość dołaczenia do grupy po drodze w Katowicach lub Gliwicach. W przypadku zebrania się min. 4 chętnych, możemy zorganizować dodatkowy transfer na start wyjazdu oraz transfer powrotny po jego zakończeniu, na trasie Warszawa- Kraków- Warszawa,

Wsparcie na trasie
 

Podczas jazdy będziesz cieszyć się pełnym wsparciem ze strony naszego profesjonalnego zespołu. 

Piloci MJPro Tour to doświadczeni kolarze, których łączy pasja do jazdy na rowerze. Pomożemy zapewnić grupie bezpieczeństwo, czerpanie z radości z jazdy oraz niezapomniane wspomnienia . Cały czas w telefonicznej dyspozycji grupy jest bus, który w razie potrzeby może zabrać grupę bądź uczestnika do bazy, co zapewnia dodatkowy spokój i komfort.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymają dostęp do plików tras, dzięki czemu każdy będzie mógł jeździć w grupie bądź we własnym tempie.

Grossglockner-5.jpg

Ocena: 10/10

"Podobała mi się luźna i miła atmosfera, spontaniczność, elastyczne plany i robienie tego na co grupa ma ochotę, wspólne wieczory w salonie, trasy rowerowe, możliwość poznania innych pasjonatów kolarstwa

Uczestnik, Kwiecień 2024

Program

Ty możesz skupić się na jeździe - my zadbamy o całą resztę.

Jeździmy w duchu social-ride, no drop (czekamy na szczytach).
Staramy dopasowywać kolejność i same trasy w miarę możliwości do panującej pogody oraz formy uczestników.
Poszczególne trasy i ich kolejność mogą być modyfikowane pod indywidualne preferencje. 

W razie chęci/potrzeby rekomendujemy Rest Day, oferujemy także trasy recovery ride w większości miejsc.

Dzień 1 - Wyjazd z Krakowa

Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych. Przyjazd do Zell am See w godzinach popołudniowych. Wieczorem, krótka runda rozgrzewkowa.

Dzień 2 - Gerlostrasse (132 km, 1300 m)

Na początek proponujemy stosunkowo łatwą trasę z jednym większym podjazdem. Z Bruck udamy się na zachód, doskonale wytyczonym i świetnie utrzymanym, austriackim Radwegiem wzdłuż rzeki Salzach. Po ok 50 km niemal płaskiej jazdy wzdłuż rzeki rozpoczniemy podjazd pod Gerlospass (11,5 km, 6,2%)- przełęcz położoną na granicy Salzburga i Tyrolu,, wiodącą do pięknego zalewu Speicher Durlaßboden oraz znanego ośrodka narciarskiego Gerlos, będącego częścią Zillertal Areny. Stąd malowniczym, krętym zjazdem po Gerlosstrasse dojedziemy do Krimml, gdzie podchodząc kawałek pieszo dojdziemy do punktu widokowego na monumentalne wodospady Krimml. Z wodospadów wrócimy do doliny Salzach i jadąc lekko w dół wrócimy do Bruck.
Highlight dnia: Gerlospass, Wodospady Krimml
 

Dzień 3 - Grossglocknerstrasse (100 km, 3400 m)

Czas na danie głowne całego wyjazdu- mityczną Grossglockner Hochalpenstrasse, którą pokonamy w całości wraz z rozwidleniami od strony północnej. Podjazd zaczyna się już od samego pensjonatu. Przed nami 25 km wspinaczki, ze średnim nachyleniem 6,3%, a licząc do drugiego wierzchołka Hochtor- 32 km i srednio 5,3%. Wyjedziemy aż na 2503 m npm. Po dojechaniu na szczyt zjeżdżamy nieco w dół i odbijamy w prawo na dalszą część drogi Grossglockner, którą dojedziemy aż do końca asfaltu na Kaiser Franz Josef Hohe (2369 m npm), relatywnie krótkim podjazdem (6,5 km, 6,4%), z którego będzie można podziwiać całą grupę Glocknera. W drodze powrotnej do Bruck odbijemy na Edelweisspitze- najwyższą, brukowaną część drogi Grossglockner, sięgającą niemal 2600 m npm. Na koniec czeka nas prawie 30 km fantastycznego zjazdu.


Highlight dnia: Edelweisspitze, Kaiser Franz Josef Hohe
 

Dzień 4 - Rossfeld Panoramastrasse (112 km, 2000 m)

Dzisiejszą trasę zaczniemy z miasteczka Lofer, położonego przy samej granicy z Niemcami. Po kilku km wjedziemy na tereny niemieckie, do wschodniej części Bawarii, w okolice Bad Reichenhall, niewielkiej, uzdrowiskowej miejscowości wciśniętej w górką dolinę. Po niecałych 50 km zaczniemy pierwszy i jedyny duży podjazd tego dnia- wspinaczkę północną częscią Rossfeld Panoramastrasse. Przed nami niecałe 11 km popdjeżdżania, ze średnim nachyleniem 9,3%. Nie jest to Mortirolo, ale łatwo nie będzie! Za to widoki ze szczytu (1530 m npm) na pasmo Tennengebirge i dolinę Salzach wynagrodzą cały trud! Zjazd druga stroną pętli to niemal bliźniacze nachylenie i dystans, tyle że w dół. Końcowe kilometry pokonamy po malowniczej, interwałowej trasie pogranicza Austrii i Niemiec.

Highlight dnia: Rossfeld Panoramastrasse, Bad Reichenhall
 

Dzień 5 - Wyjazd do Polski w godzinach przedpołudniowych

W dniu wyjazdu proponujemy jeszcze krótką rundę 20-30 km przy jeziorze Zeller, a po niej pakujemy samochód i wracamy do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornym.

Zarezerwuj swoje miejsce i jedź z nami

Radość z odkrywania i jazdy najpiękniejszymi trasami, w gronie pasjonatów kolarstwa.

Terminy:

14.08 - 18.08.2024

Cena:

2350 zł (early bird - tylko 3 miesjca, wyprzedane!)
2500 zł (cena regularna)

Cena zawiera:
 

 • Zakwaterowanie w pensjonacie Haus Maria

 • Śniadania

 • pakiet HB (+ 15 euro za noc)

 • przejazd busem na trasie Kraków- Bruck- Kraków

 • Transport rowerów i bagażu

 • Transfery miejscowe

 • Opiekę przewodników-pilotów

 • Zaplanowane trasy na każdy dzień (pliki gpx, opis)

 • Ubezpieczenie KL, NNW, OC

 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 • Uśmiechnij się, nasz pilot będzie robić zdjęcia!

 • Niezapomniane przeżycia dzielone z pasjonatami kolarstwa

Na czym będziesz jeździć?


W cenie zawarty jest transfer Twojego roweru.

Czy ten wyjazd jest dla mnie?
 

Nasza kategoria wyjazdu: górski. Przeznaczony dla osób, które czerpią radość z pokonywania trudnych, górskich tras.

Na uczestników czekają długie, wysokogórskie podjazdy oraz zjazdy. Trasy zaplanowane na każdy dzień wymagają obycia z codzienną jazdą.

Możliwość indywidualnego “rest day” w dowolnym dniu. Zazwyczaj możliwość drobnych modyfikacji trasy konsultowanych na miejscu- wydłużenia/skrócenia wedle preferencji uczestnika.

Wspomnienia z Austrii

Niesamowite wspomnienia, z jednej z najlepszych rowerowych miejscówek, przejechanej w świetnym gronie

bottom of page