top of page

KORSYKA

Odkryj najbardziej niedostępną, dziewiczą i najpiękniejszą z wysp Morza Śródziemnego

Dziewięć dni cudownych widoków, niezliczonej ilości zakrętów i niemal pustych, górskich dróg

W programie m.in.:

Bastia, Porto Vecchio, Bonifacio, Col d’Ospedale, Calanques de Piana

Dystans: 1200 km

Przewyższenia: 17500 m

Wyjazd: 9 dni / 10 nocy

Przejazd busem
lub samolot

Średnio dziennie: 133 km

Średnio dziennie: 1950 m

18 - 28.09.2024

Domy wakacyjne  i apartamenty oraz hotele

Najbardziej dzika i górska ze wszystkich dużych wysp Morza Śródziemnego. Skarbnica fantastycznych dróg, nieziemskich widoków i królestwo kanii rudej.
 

Przygoda

Korsyka jest wyspą na wskroś górzystą, Jedyne płaskie tereny znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy między Porto Vecchio a Bastią. O tym jak bardzo górzysta jest to kraina, świadczyć może choćby wysokość jej najwyższego szczytu- Monte Cinto (2706 m npm) przy czym w przeciwieństwie np. do Tatr tutaj wszystko wyrasta prosto z morza.

Podjazdów jest tu całe mnóstwo, ale większość z nich to długie i raczej niezbyt strome wspinaczki. Mówi się, że drogi na Korsyce są najbardziej krętymi w Europie i trudno się z tym nie zgodzić. Swoim układem zapraszają wręcz do przejechania ich szosówką i czerpania frajdy z pokonywania szybkich zakrętów, czy to pod górę czy w dół. Dodatkowym, niewątpliwie ogromnym atutem z punktu widzenia kolarza jest ruch samochodowy, który w górach niemalże nie występuje. Często jedynymi ruchomymi obiketami, które spotykamy na trasie są osiołki i dzikie świnie.

W ciągu 9 dni jazdy pokażemy Wam Korsykę najbardziej kompleksowo jak się tylko da. Dlaczego? Dlatego, że nasza propozycja wyjazdu na Korsykę to pełna pętla wokół całej wyspy, pozwalająca na zobaczenie i poczucie jej najlepszych miejsc, podjazdów, widoków i miasteczek. Wyjazd ma charakter objazdowy, z kilkoma punktami bazowymi do których będziemy się przemieszczać na rowerach w asyście busa przewożącego nasze bagaże i służącego za ewentualne wsparcie w trakcie trudniejszych odcinków. Co drugi dzień to etap przejazdowy z jednej miejscowości do kolejnej. W prawie każdej zaś miejscowości zatrzymamy się na dwie noce, aby zrealizować pętlę lokalną, wgłąb wyspy. Dzięki temu wyciśniemy ile się da z tego co niesamowita Korsyka ma do zaoferowania.

Hotel i wyżywienie

Naszymi bazami będą lokalne butikowe miejscówki, w przeważającej części bardzo blisko plaż. Zaczniemy dwoma noclegami koło Bastii- tu pierwszego dnia przybijemy promem. Kolejne dwa noclegi to miejscowość Calvi w zachodniej części północnego wybrzeża wyspy. Na następne dwie noce zawitamy w okolice Ajaccio, a kolejne dwie to baza przy Porto Vecchio. Ostatnie dwa noclegi są pojedyncze- na jedną noc dojedziemy do ukrytego głęboko w górach Corte, a całość zakończymy ponownie w Bastii skąd o poranku wypłyniemy promem powrotnym do Livorno.

Wsparcie na trasie
 

Podczas jazdy będziesz cieszyć się pełnym wsparciem ze strony naszego profesjonalnego zespołu. 

Piloci MJPro Tour to doświadczeni kolarze, których łączy pasja do jazdy na rowerze. Pomożemy zapewnić grupie bezpieczeństwo, czerpanie z radości z jazdy oraz niezapomniane wspomnienia . Cały czas w telefonicznej dyspozycji grupy jest bus, który w razie potrzeby może zabrać grupę bądź uczestnika do bazy, co zapewnia dodatkowy spokój i komfort.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymają dostęp do plików tras, dzięki czemu każdy będzie mógł jeździć w grupie bądź we własnym tempie.

Korsyka-63.jpg

Ocena: 10/10

"Przemyślane i dobrze ułożone, różnorodne trasy na każdy dzień, bardzo dobre warunki zakwaterowania, świetna opieka przewodnika dająca poczucie bezpieczeństwa w potencjalnej sytuacji „awaryjnej”

Uczestnik, Luty 2024

Program

Ty możesz skupić się na jeździe - my zadbamy o całą resztę.

Jeździmy w duchu social-ride, no drop (czekamy na szczytach).
Staramy dopasowywać kolejność i same trasy w miarę możliwości do panującej pogody oraz formy uczestników.
Poszczególne trasy i ich kolejność mogą być modyfikowane pod indywidualne preferencje. 

W razie chęci/potrzeby rekomendujemy Rest Day, oferujemy także trasy recovery ride w większości miejsc.

Dzień 1 - Wyjazd z Krakowa i runda rozgrzewkowa (30km, 500m)


Wyjazd z Krakowa w godzinach popołudniowych/wieczornych (17.09). Nocny przejazd do Livorno. Przeprawa promowa z Livorno do Bastii. Wieczorem możliwa krótka runda rozgrzewkowa.
Alternatywnie - przelot samolotem.

Highlights: 
Bastia, San Martino di Lota

 

Dzień 2 - Cap Corse,  spektakularny widok na morze i wcinające się w ląd malownicze zatoki (121km, 1850 m)


Wyruszamy na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Korsyki. Po minięciu zabytkowej Bastii wjeżdżamy na krętą i pagórkowatą drogę wiodącą cały czas przy morzu. Po 40 km czeka nas pierwszy podjazd na Col de la Serra (ok 11 km i 3% śr. nach.). Droga pzez przełęcz stanowi łącznik między wschodnim a zachodnim wybrzeżem. Od teraz wracamy na południe serią raczej łagodnych podjazdów o długości od 1 do 4 km, cały czas ze spektakularnym widokiem na morze i wcinające się w ląd malownicze zatoki. Po drodze miniemy wiele małych, urokliwych miasteczek i wiosek.

Na koniec czeka nas 6 km podjazdu na Col de Teghime ze średnim nachyleniem poniżej 5%. Dla chętnych- na szczycie możliwość odbicia na ślepą drogę na Monte Pigno, z której rozpościera się niesamowity widok na obydwa wybrzeża. Na koniec kilkanaście kilometrów szybkiego zjazdu do Bastii.


Highlight dnia: Zachodnie wybrzeże Cap Corse, Plage de Nonza
 

Dzień 3 - Pierwszy etap przejazdowy Bastia- Calvi i majestatyczny trawers Monte Cinto (124km, 1570m)


Z Bastii wyruszamy od razu do góry na wschód, pięknym kanionem na przełęcz Col de San Stefanu (8,5 km, 4%). Serią kilku krótkich podjazdów i zjazdów kierujemy się na zachód, aby po 60 km jazdy zjechać znów do morza. W  miejscowości Losari krótka przerwa, a po niej powrót na wyższe pułapy podjazdem na Montee de Belgodere (8 km, 3,5%). Z Belgodere zaczyna się najciekawszy fragment tej trasy: przez 30 km trzymamy się bez przerwy wysokości ok 300 m npm i niemal całkowicie płaską droga trawersujemy północne zbocze masywu Monte Cinto. Droga raz po raz wcina się w malownicze dolinki i niewielkie kaniony, nad naszymi głowami, niekiedy w odległości na wyciągnięcie ręki szybują majestatyczne kanie rude,  a po naszej prawej stronie, daleko w dole, stale widzimy wybrzeże Morza Śródziemnego. Całość kończy się krótkim podjazdem na punkt widokowy. Stad widać już cel naszej dzisiejszej trasy: urokliwe Calvi, do którego dotrzemy fenomenalnym zjazdem przez Montemaggiore. 

Highlight dnia: Col de San Stefanu, Speloncato, Montemaggiore

 

Dzień 4 - REST DAY lub Malownicze wybrzeże Calvi (94km, 1300km)


Wyruszamy z Calvi na północny zachód. Już od pierwszych kilometrów naszym oczom ukażą się takie widoki, że siłą rzeczy będziemy cały czas spoglądać w bok na wybitnie malownicze wybrzeże. Dorga D81B oferuje ucztę dla oczu przez całą swoją długość. Po pokonaniu kilkunastu niewielkich wzniesień i zjazdów dojedziemy znów do poziomu morza i staniemy na kawę w małej wiosce Galeria. Stąd czeka nas przyjemny podjazd na Monte Marsulinu (3,5 km, 8%) z którego ponownie zobaczymy północne wybrzeże i Calvi. Po zjeździe można skrócić trasę wracając prosto do miasta, a chcącym pokręcić więcej proponujemy powrót do odwiedzonego dzień wcześniej Montemaggiore, ale od drugiej strony, nieregularnym podjazdem przez Monte Zillia (ok 10 km, 2%).

Highlight dnia: Calvi, droga D81B, Monte Marsulinu

 

Dzień 5 - Drugi etap przejazdowy Calvi - Porticcio i słynne, korsykańskie “calanques”, w tym Calanques di Piana (lista UNESCO) (167km, 2590m)


Z Calvi od rana i dalej przez cały dzień kierujemy się na południe. Początek to podjazd na Monte Marsulinu w odwrotnym kierunku niż dzień wcześniej (4 km, 7%). Po zjeździe z przełęczy zaczynamy długą, łagodną wspinaczkę brzegiem kanionu na Coll de Palmarella (10,5 km, 3%). Od momentu przejechania przełęczy zaczyna się najbardziej spektakularny odcinek tego dnia, a wg niektórych także całego wyjazdu. Czeka nas ok 50 km zapierającej dech w piersiach, położonej kilkaset metrów nad poziomem morza drogi wijącej się po potężnych klifach i słynnych, korsykańskich “calanques”, w tym Calanques di Piana- wpisanych na listę UNESCO. Ten odcinek i widoki jakie zapewnia,  zostaną w Waszej pamięci na długie lata! Po minięciu najbardziej widokowej części zjedziemy w niższe partie wybrzeża i mijając Ajaccio od wschodu wjedziemy ponownie w góry (Bocca di Sarzoggiu- 13 km, 4,2%), a z nich zjedziemy bezpośrednio do kolejnej bazy- Porticcio. 

Highlight dnia: Calanques di Piana, Porto, Bocca di Sarzoggiu

 

Dzień 6 - REST DAY lub Ikoniczny Val d’Ese (13,5 km, 5,8%) (98km, 2137m)


Dzisiejszy etap można rozpisać w prosty sposób: pierwsza połowa cały czas do góry, druga cały czas w dół. Z Porticcio ruszamy na wschód i od razu pniemy się w górę. Po 30 km nieregularnej wspinaczki i minięciu malowniczego zalewu Lac de Tolla, dojeżdzamy do wciśniętej w góry mieścinki Bastelica. Stąd zaczyna się główny podjazd na Val d’Ese (13,5 km, 5,8%)- najwyższą drogę asfaltową Korsyki, wiodącą do niewielkiej stacji narciarskiej. Bardzo prawdopodobne, że w trakcie tej wspinaczki nie spotkamy ani jednego samochodu. Za to pewne jest jedno- kolejna porcja fantastycznych widoków i radość obcowania z spokojem i potęgą korsykańskich gór. Powrór do Porticcio to niemal 50 km zjazdu, przerywanego gdzieniegdzie maleńkimi wzniesieniami.

Higlight dnia: Lac de Tolla, Val d’Ese, Bastelica


 

Dzień 7 - Trzeci etap przejazdowy na wysokościach oscylujących między 700 a 1000 m npm (135km, 2840m)


Z Porticcio wyruszamy na południowy wschód i przecinamy południową część Parku Narodowego Korsyki. Dzisiaj czekają na nas 3 duże podjazdy: Bellavalle (8 km, 5,5%), Col de Sant Eustache/Col de la Tana (20 km, 4,5%), oraz Col de Bacino (10 km, 4,5%). Połowę dnia spędzimy na wysokościach oscylujących między 700 a 1000 m npm. To będzie trudny, górski dzień, ale cały wysiłek wynagrodzi nam kolejna porcja spektakularnych krajobrazów: od głębokich kanionów, przez otwarte pejzaże rozciągające się z grani gór, aż po kolejny widok na morze i malownicze wybrzeże- tym razem od południowo wschodniej strony wyspy. Przy dobrej przejrzystości powietrza bez problemu dojrzymy także sąsiednią Sardynię.

Highlight dnia: Col de Sant Eustache, Col de Bacino, Porto Vecchio

 

Dzień 8 - REST DAY lub Największa atrakcji całej wyspy - wyjątkowe Bonifacio (80km, 1000m) 

Dzisiaj nieco odpoczniemy. Zabierzemy Was na południowy kraniec wyspy do jednej z największych atrakcji całej wyspy- wyjątkowego Bonifacio. To niewielkie miasteczko niemal w całości położone na wapiennym klifie, który nieustannie podmywany jest przez fale Cieśniny Św. Bonifacego. MIasto dosłownie wisi nad wodą, ok 70 m powyżej jej lustra. Z murów miasta doskonale widać Sardynię, która zdaje się być na wyciągnięcie ręki- odległość w linii prostej to zaledwie 15 km. Bonifacio to prawdziwa perła Morza Śródziemnego i całej Europy.
Trasa do Bonifacio i z powrotem nie ma po drodze żadnego wartego wyszczególnienia podjazdu- przez większa jej część jedziemy góra-dół po niewielkich wzniesieniach. Przeważająca część trasy obfituje w zgoła odmienne krajobrazy w stosunku do dnia poprzedniego: będziemy jechać przez sielskie i łagodne tereny wiejskie, napotykając po drodze stada owiec, krów i osiołków. Czysta przyjemność!


Highlight dnia:Bonifacio
 

Dzień 9 - Etap królewski, przejazdowy (155km, 2800m)

Po łatwej trasie wjeżdżamy ponownie w góry i wracamy na północ Korsyki. Dzień zaczniemy od wjechania na Col d’Ospedale (14 km, 6%), po której, przemierzając potężne formacje nagich skał miniemy niewielki zalew i “poprawimy” całość wjazdem na jedną z najbardziej znanych korsykańskich przełeczy- Col de Bavella (8,5 km, 4,9%). Po pokonaniu Bavelli czeka nas piękny i długi zjazd ponownie do poziomu morza, wzdłuż którego pojedziemy płasko przez kolejne 20 km. Po tym odcinku wracamy znowu w góry, głęboko w interior wyspy. Przed nami dośc łagodny (3,5%) ale długi (13 km) podjazd do Vezzani, który pod koniec odsłoni nam wspaniały widok na przepiękny masyw Monte Cardo (2453 m npm). W otoczeniu dwutysięczników pokonamy ostatni, lekki podjazd do przepięknego Corte.

Highlight dnia: Lac de Tolla, Val d’Ese, Bastelica
 

Dzień 10 - Piąty etap przejazdowy, pożegnanie (93km, 1600m) lub (75km, 500m)

Dla osób chcących w mniej wymagający sposób zakończyć cały wyjazd, mamy łatwą trasę do Bastii o długości 75 km i przewyższeniu ok 500 m. Po pokonaniu pierwszego krótkiego podjazdu, jedziemy cały czas wzdłuż rzeki lekko w dół, a na końcu po płaskim na północ wzdłuż morza. Dla wszystkich spragnionych jeszcze pięknych widoków na zakończenie wyjazdu, przygotowaliśmy niespecjalnie trudną wersję trasy wiodącą przez serce gór. Na pierwszy ogień, tak jak w wersji łatwiej 4 km podjazd pod Ominandę (5%), po nim zjazd i skręt na dziką, nieregularnie nachyloną drogę przez Cannavaggię aż do przełęczy Col de Bigorno (25 km, 2,6%). Po długim zjeździe z Bigorno poprawka na Col de Thegime (6 km, 5%) i zjazd do Bastii, który znamy z drugiego dnia wyjazdu. 

Highlight dnia: 
Ominanda, Col de Bigorno, Col de Thegime
 

Dzień 11 - Powrót

Po śniadaniu wyjazd na prom Bastia- Livorno. Przejazd do Polski. Dojazd do Krakowa w godzinach nocnych/wczesnoporannych z 28/29.09

Zarezerwuj swoje miejsce i jedź z nami

Radość z odkrywania i jazdy najpiękniejszymi trasami, w gronie pasjonatów kolarstwa.

Terminy:

18 - 28.09.2024 

Cena:

5900 zł early bird do 01.07 (sprzedaż zakończona)

6200 zł regularna

Cena zawiera:
 

 • Zakwaterowanie w domach wakacyjnych, apartamentach oraz hotelach

 • Śniadania w dwóch lokalizacjach, w reszcie - wyposażona kuchnia

 • Przejazd z Krakowa do Bastiii i z powrotem busem MJProTour

 • Przewóz bagaży samochodem na etapach przejazdowych

 • Transport rowerów i bagażu

 • Bilety promowe (Livorno- Bastia- Livorno)

 • Opiekę przewodników-pilotów

 • Zaplanowane tras na każdy dzień (plus pliki gpx)

 • Ubezpieczenie KL, NNW, OC

 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i TFP

 • Uśmiechnij się, nasz pilot będzie robić zdjęcia!

 • Niezapomniane przeżycia dzielone z pasjonatami kolarstwa

Cena nie zawiera:
 

 • Opcjonalny przelot samolotem zamiast przejazd busem MjProTour (- 400 PLN)


Na czym będziesz jeździć?


W cenie zawarty jest transfer Twojego roweru.

Czy ten wyjazd jest dla mnie?
 

Nasza kategoria wyjazdu: górski. Przeznaczony dla osób, które czerpią radość z nieco bardziej wymagających tras. 
 

Na uczestników na Korsyce czekają długie i piękne widokowo podjazdy (tempo podjazdu indywidualne, grupa czeka na szczycie) oraz kręte zjazdy. Nachylenie większości z nich oscyluje średnio w granicach 4-5%..

Trasy zaplanowane na każdy dzień wymagają obycia z codzienną jazdą. Możliwość indywidualnego “rest day” w dniach stacjonarnych. Zazwyczaj możliwość modyfikacji trasy - wydłużenia/skrócenia wedle preferencji uczestnika
 


Miejsce wyjazdu busa:

Wyjazd busa: Kraków

Rekomendowane loty (opcjonalne):

Air France, Kraków-Amsterdam- Marsylia- Bastia, 11:45- 18:20.
Air France, Bastia- Lyon- Amsterdam- Kraków. 10:15 - 17:10

Wspomnienia z Korsyki

Niesamowite wspomnienia, z jednej z najlepszych rowerowych miejscówek, przejechanej w świetnym gronie

bottom of page